Особливості загальної середньої освіти в Україні та шляхи її реформування
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.20.2022.ped-2Анотація
Стефан Мєшальський, Віта Павленко. Особливості загальної середньої освіти в Україні та шляхи її реформування
Охарактеризовано другий етап реалізації Концепції «Нова українська школа», а саме: 2019–2022 роки. Проаналізовано вимоги до обов’язкових результатів навчання, зокрема особливості та потреби учнів, потенціал педагогічного колективу, ресурсне забезпечення закладу освіти, навчально-методичний супровід конкретних модельних навчальних програм тощо, які визначаються з урахуванням компетентнісного підходу до навчання, в основу якого покладено ключові компетентності. Автор звертає увагу на вимоги до компетентностей учнів у контексті мовно-літературної, математичної, природничої, технологічної, інформатичної, соціальної, здоров’язбережувальної та інших світніх галузей.
Визначено позитивні сторони реформи системи освіти. До них віднесено: автономія шкіл; підвищення кваліфікації та сертифікація вчителів; реформа програм, пов’язана зі зміною форм та методів роботи вчителя з учнем; співпраця центральних та місцевих органів освіти з вчителями й батьками учнів; покращення якості освіти, що розуміється як «інтегральний освітній процес»; дотримання принципів доброчесності (повага до прав і свобод та принципів академічної доброчесності).
Ключові слова: Нова українська школа (НУШ), реформа, Державний стандарт початкової освіти, компетентності, інтеграція.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).