Реалізація права на свободу світогляду та віросповідання в програмах політичних партій Республіки Польща й України: порівняльний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.20.2022.phyl-4Анотація
Олег Соколовський. Реалізація права на свободу світогляду та віросповідання в програмах політичних партій Республіки Польща й України: порівняльний аналіз
У статті проаналізовано програми політичних партій України та Республіки Польща щодо регулювання суспільних відносини в релігійній сфері, які повинні забезпечувати право громадян у царині свободи совісті й віросповідання та їх орієнтацію на вирішення міжконфесійних конфронтацій через діалог. Будучи інститутом громадянського суспільства, політичні партії реалізовують суспільні потреби через механізм взаємодії з вищими органами влади держави, реагуючи на складнощі та конфлікти шляхом укладання компромісів, котрі забезпечать становлення загальнонаціональної злагоди. Їх діяльність регламентується за допомогою правових норм, які визначають їхні конституційні функції в межах сформованої політичної системи та комплексу відносин, пов’язаних зі створенням і діяльністю партій. Установлено, що релігійна політика партій є складовою публічної сфери для лобіювання й захисту власних інтересів. Взаємодія релігійної й політичної ідентичності дозволяє визначити інструменти релігійної політики, які підвищують рівень довіри громадян: релігія, як і політика, орієнтується на спільноту, а не на конкретного суб’єкта; комунікація як засіб зв’язку не лише з послідовниками, а й із суспільством загалом; використання авторитету влади як носія національних традицій і наступника культурно-історичної спадщини. Констатовано, що в умовах традиційної релігійності українського та польського суспільства, політичні партії часто використовують релігійні організації для завоювання симпатії народу, особливо під час виборчих компаній. Доведено, що вiряни через власні переконання беруть участь у різних політичних рухах і звертаються до релігії як до ідеологічного підґрунтя своїх інтересів. Обґрунтовано, що у виборчій поведінці електорат поступово стає все більш залежним не від політичних програм або платформ, а від належності виборців до великих соціальних груп у межах релігійних організацій.
Ключові слова: релігія, державно-церковні відносини, релігійна політика, політичні партії, свобода совісті та віросповідання.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).