Тенденції розвитку католицизму Волинського регіону кінця ХХ – початку ХХІ століття
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.20.2022.phyl-2Анотація
У статті розкриваються основні тенденції розвитку католицизму Волинського регіону незалежної України. Констатовано, що нині Католицька церква в регіоні представлена Римо-Католицькою Церквою (РКЦ) та Українською Греко-Католицькою церквою (УГКЦ). Ренесанс католицизму, який розпочався у Волинському регіоні наприкінці 80-х – початку 90-х років ХХ століття хоча й на початковому етапі зберіг свої історично польські витоки, активно адаптувався до регіональних особливостей та все більше українізується. Установлено, що сучасні католицькі конфесії Волинського регіону – динамічні осередки, що будують свою діяльність, зважаючи на духовні потреби віруючих, орієнтуючись на духовні запити не лише віруючих з польським коренем, але й етнічних українців. Адже і РКЦ, і УГКЦ намагаються пропонувати своїм вірянам зрозумілі, сучасні форми долучення до божественного, спрямовані на пошук вирішення актуальних для рядового віруючого проблем: від соціальних до теологічних. Відтак сучасний католицизм у регіоні відповідає духовним запитам не лише польської нацменшини, але й українців, котрі шукають свою дорогу до Храму. Багато з них обирають саме греко-католицизм як виразника національної церкви. Доведено, що з початком повномасштабного вторгнення на територію України РФ, католицькі конфесії беруть активну участь у волонтерській роботі, працюють із внутрішньо переміщеними особами, займаються доставкою гуманітарних вантажів із сусідньої Польщі. Католицькі конфесії регіону застосовують різноманітні форми й методи євангелізації та соціогуманітарної діяльності. Робота католицьких місій спрямована до соціально незахищених, знедолених груп населення, а з початком повномасштабного російського вторгнення на територію України опіка відбувається й над внутрішньо переміщеними особами.
Ключові слова: католицизм, віруючий, Волинський регіон, Римо-Католицька церква, Українська Греко-Католицька Церква.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).