Сотеріологічні концепції у вченнях реформаторських богословів
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.20.2022.phyl-1Анотація
Василь Лавренюк. Сотеріологічні концепції у вченнях реформаторських богословів
У статті досліджено основні положення сотеріологічної доктрини кальвінізму як частину протестантської догматичної теології про спокуту та спасіння людини. Установлено, що представники раннього протестантизму в антропологічному вченні акцентували увагу на сотеріологічному аспекті через кардинальне переосмислення сенсу земного буття, коли людина мусить постійно самовдосконалюватися й вирішувати земні проблеми через служіння Богу. Вихідною позицією сотеріологічної доктрини кальвінізму була проблема «виправдання вірою», «передвизначення до спасіння» та «подвійного передвизначення», які осмислювалася крізь призму історії людського буття – відходження від Бога й повернення до Нього. Константовано, що основні положення сотеріології були закладені в праці Ж. Кальвіна «Настанови в християнській вірі», якою послуговувалися для осмислення його ставлення до спасіння. У книзі передвизначення розглядається у формі концепції про провидіння та предестинацію, котрі стали основою детерміністичного богослов’я. Виявлено зв’язок між спасінням людини з вірою у викупну жертву Христа, яка надається у формі Божої благодаті, позбавляє людину свободи волі, оскільки спасіння передвизначене Богом. Людина була створена, щоб прославляти й споглядати творіння Бога, однак через порушення цієї настанови, смерть стала реальністю й усі творіння опинилися під її владою. Основним наслідком гріхопадіння є те, що люди втратили мету, заради якої були створені. Обґрунтовано, що віру як основний елемент спасіння отримують лише вибрані люди, ім’я котрих занесено в «Книгу Життя». Константовано, що сотеріологічна концепція реформаторства зазнавала критики лютеранства й цвінліанства через безсилля людини у власному спасінні та протиставляння віри у викупну жертву Христа з вірою у свою обраність Богом. Досліджено подальші шляхи розвитку сотеріологічних концепцій Жана Кальвіна та їх вплив на тогочасну політичну, соціальну та релігійну ситуацію в Європі.
Ключові слова: теологія, Реформація, кальвінізм, лютеранство, сотеріологія, виправдання, передвизначення, спасіння, праведність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).