Фольклорні мотиви в історичній прозі Міхала Грабовського
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.20.2022.fil-1Анотація
Одне з чільних місць у літературі завжди посідав фольклор. Польський літературознавець Міхал Грабовський не лише схвалював збирання фольклору, а й сам займався цією діяльністю. Як літературний критик, він висував декілька основних вимог до тогочасної романтичної проза, а саме: історична правдивість та наявність фольклорних елементів. Проте сам Міхал Грабовський як письменник не дотягував до рівня тієї романтичної прози, стандарти якої сам же й визначав, як літературний критик. Дещо мало творчої свободи митець давав сам собі як письменнику, не вдосконалюючи власну манеру написання, а весь час наслідуючи тих літераторів, творчість котрих уважав за еталон романтичної прози, насамперед Вальтера Скотта й представників «української школи» в польському романтизмі. Для його прозових опусів характерні архаїзми, регіональні висловлювання, українізми та провінціоналізми, цитати з народних пісень, прислів’я та приказки, історичні постаті та непересічні особистості. На першому плані виступає різноманіття побутових деталей, місцевий колорит.
У проаналізованих оповіданнях та повістях Міхала Грабовського виявлено чимало фольклорних елементів та мотивів, які підтверджують його зацікавлення українською народною творчістю, зокрема: могила, повішений, пташка-ластівка, криниця, образ дівчинки-янгола. Натрапляємо на описи обрядів весільного поїзда, поховання, є кілька легенд, багато народних пісень (серед них «Ой, не ходи, Грицю…»), думи, а також значна кількість прислів’їв та приказок, загадок, повір’їв, більшість з них наведена українською мовою в польській транслітерації. Окрему увагу у творах Міхала Грабовського привернув образ могили, яка стає орієнтаційним пунктом для подорожніх, що дає прихисток і рятує їхні життя від заметілі, слугує символом єднання обох народів, уособлює вічність та пам’ять про минуле, є символом переходу від одного стану до іншого.
Ключові слова: фольклорні мотиви, прозові твори, народна творчість, героїчне минуле, національне відродження.
Посилання
Кирчів Р. Україніка у польських альманахах доби романтизму : монографія. Київ, 1965. 132 с.
Козак С. Міхал Грабовський і українська народна поезія : пер. А. Вишняускас. Наукове Товариство імені Шевченка. Записки НТШ. Праці філологічної секції. Львів, 1997. Т. ССХХХІV. С. 66–87.
Bar A. Michała Grabowskiego listy literackie. Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności, 1934. 450 s.
Brodziński K. O klasyczności i romantyczności tudzież o duchu poezji polskiej. Kraków : Przełom, 1946. 80 s.
Grabowski M. Literatura i krytyka: Pisma M. Grabowskiego. Wilno : Nakładem Teofila Glückberga, 1837. Т. 1. 138 s.
Grabowski M. Witolorauda. Tygodnik Petersburski. 1841. № 8. S. 42–46; № 9. S. 50–52; № 10. S. 55–56.
Grabowski M. Wybόr pism krytycznych / оprac. A. Waśko. Krakόw : Księgarnia akademicka, 2005. 249 s.
Grabowski T. Michał Grabowski, jego pisma krytyczne i pojęcia polityczne. Kraków : Сzas, 1900. 109 s.
Kwapiszewski M. Wizja koliszczyzny w prozie romantycznej Czajkowski – Grabowski – Fisz. Annals Universiyatis M. Curie-Skłodowska. Sectio FF. Philologie. Literatura. Historia. Natura. Vol. XX. Lublin, 2002/2003. 519 s.
Tarsza E. Koliszczyzna i stepy. Wilno : Nakład i druk T. Glücksberga, 1838. 155 s.
Tarsza E. Pan starosta Kaniowski. Warszawa, 1856. 179 s.
Tarsza E. Stannica Hulajpolska. Powieść narodowa. Wilno : Nakład i druk T. Glücksberga, 1840. T I. 154 s.; T II. 134 s.; 1841. T III. 128 s.; T IV. 108 s.; T V. 200 s.
Tarsza E. Zamieć w stepach. Petersburg : Druk Jozafata Ohryzki, 1862. 150 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).