Польськомовні риси в «Зерцалі богословія» Кирила Транквіліона Ставровецького
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.18.2020.fil-5Анотація
У статті проаналізовано взаємодію мовних систем – церковнослов’янської, староукраїнської та польської мов у тексті «Зерцало богословія» Кирила Транквіліона Ставровецького. Аналізовані полонізми у творі є показовими щодо їх ролі в системі тогочасної української мови, оскільки, по-перше, твір є оригінальним, а тому автор слова добирав свідомо, і серед них була значна частина полонізмів, які, відповідно, були складовою лексикону автора, по-друге, письменник у творі ставив за мету поєднати церковнослов’янську і просту мови, тобто тут мова не йде про польську, а саме про просту – староукраїнську, що теж є підтвердженням тому, що польські запозичення, котрі функціонували у творі, були невід’ємним елементом тогочасної староукраїнської мови. Кирило Транквіліон Ставровецький, викладаючи словенську та грецьку мови, цілком усвідомлював і протиставляв церковнослов’янську мову і староукраїнську, тому припускаємо, що міг і протиставляти староукраїнську й польську.
У тексті маємо тричленну опозицію: ознаки властиві для старослов’янської мови, української і польської. Не вдаючись до квантитативного методу, спостерігаємо на староукраїнському тлі явне панування рис, властивих для південнослов’янської групи, непоодиноко натрапляємо й на риси західнослов’янської групи. Наявні випадки, у яких ті ж самі слова чи словоформи відображають специфіку старослов’янської, української і польської мов.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).