Мультикультуралізм і багатомовність як модель життя в полікультурному суспільстві
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.18.2020.fil-4Анотація
Вікторія Ваховська, Дарія Ваховська. Мультикультуралізм і багатомовність як модель життя в полікультурному суспільстві
Концепція мультикультуралізму стала моделлю життя в сучасному полікультурному суспільстві. На основі аналізу концепції мультикультуралізму можна зробити висновок, що її розуміють як ідею, нову соціальну модель та політичну доктрину, у якій постулюється рівність культур в етнічно, культурно та релігійно різноманітних суспільствах. Одним з основних вимірів та складових культурного різноманіття є багатомовність, яку слід розглядати як атрибут особистості людини, котра знає або вивчає мови. Мультикультуралізм і багатомовність – взаємопов’язані поняття, у яких мова служить «інструментом» для культивування культури різними народами. У мовній та культурній освіті найбільш поширена концепція Бирама, у котрій використовується термін міжкультурна комунікативна компетенція, вона представляє модель для визначення мети вивчення та оцінки іноземної мови. Підходи, згадані в концепції доповнюють Європейську систему опису мовної освіти (CEFR) та формують освітню діяльність, пов’язану з викладанням та вивченням іноземних мов. Мета нашої роботи – дослідити концепції мултикультуралізму й багатомовності та проаналізувати їх використання в сучасній системі освіти.
Основним методом дослідження став системний аналіз термінів. В інституційному та правовому аспектах доповнюючим методом був аналіз правових документів, які визначають напрямки реалізації мовної політики в полікультурних суспільствах. Основою нашого дослідження стали теоретичні та практичні напрацювання таких науковців, як М. Барвінський, М. Байрам, М. Барретт, J. Ipgrave, R. Jackson, M. Carmen, D. L. Everett, M. Gruchola, G. Janusz, W. Martyniuk, A. Sadowski, A. Seretny, E. Lipińska.
Ключові слова: культура, національні меншини, полікультуралізм, багатомовність, двомовність, полікультурні компетенції.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).