Гуманізм Януша Корчака і Василя Сухомлинського: психолого-педагогічний аспект
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.22.2024.ped-2Ключові слова:
гуманізм, гуманістичне виховання, спадщина Януша Корчака, спадщина Василя Сухомлинського, форми, методи вихованняАнотація
У статті проаналізовано педагогічну спадщину Януша Корчака й Василя Сухомлинського в контексті гуманістичного підходу до виховання дітей та молоді в закладах освіти. Висвітлено гуманізм Януша Корчака на основі аналізу його праць («Коли я знову стану маленьким», «Як любити дитину», «Слава», «Право дитини на пошану», «Жартівлива педагогіка», «Літо в селі» та ін.) та гуманістичну концепцію Василя Сухомлинського, подану у творах («Серце віддаю дітям», «Павлиська середня школа», «Народження громадянина», «Батьківська педагогіка», «Батьківщина в серці» та інших); узагальнено досвід гуманістичного виховання Януша Корчика, який базується на оптимістичному ставленні до дитини й Василя Сухомлинського, який створив цілісну систему гуманістичного виховання дітей та молоді, що базується на принципах народної педагогіки; виокремлено спільні підходи до виховання особистості, вибору методів, форм взаємопов’язаної діяльності вчителя-вихователя й учнів-вихованців. Визначено спільні ідеї гуманістичного виховання та гуманістичних поглядів Януша Корчака, Василя Сухомлинського, спільне й особливе в їх педагогічній діяльності, що зумовлено традиціями життя в кожній країні (у Польщі та в Україні), особливостями дитячих колективів, з якими працювали Василь Сухомлинський (середня школа), Януш Корчак (будинок для сиріт); розглянуто реалізацію принципу гуманізму у вихованні в контексті сучасних вимог до виховання духовно багатих, розвинених особистостей, здатних відстоювати ідеї ідентичності української й польської нації. Означено перспективи використання педагогічної спадщини великих гуманістів у роботі сучасної школи з дітьми та дитячими колективами.
Посилання
Гайда І. Педагогіка любові до дитини Януша Корчака: аналіз форм і методів виховання. Неперервна. професійна освіта: теорія і практика. 2002. № 1. С. 201–213.
Гаратик А. Ідеї педоцентризму в педагогічній спадщині Януша Корчака і Василя Сухомлинського. Рідна школа. 2009. № 8–9. С. 22–24.
Dąbrowska I. Dziedzictwo pedagogiczne Janusza Korczaka. Zeszyty Naukowe Ostrolęckiego Towarzystwa Naukowego. 2012. № 26. S. 187–194.
Денисюк С. Проблема формування особистості у педагогічній спадщині педагога-гуманіста Я. Корчака: автореф. дис. ... канд. пед. наук: спец. 13.00.01. Київ, 2000. 22 с.
Діденко А. М. Педагогічна спадщина Януша Корчака: історико-ретроспективний аспект. Наукові праці. Чорноморського державного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія». Серія: Педагогіка. 2012. Т. 209. Вип. 197. С. 133–136.
Іщук С. Батьківське виховання у контексті педагогічної думки В. Сухомлинського і Я. Корчака. Наукові записки. Тернопільський державний педагогічний університет імені В. Гнатюка. 2002. № 5. С. 276–281.
Кушнір В. М. Януш Корчак та Василь Сухомлинський: дві постаті гуманістичної педагогіки: монографія. Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини. Умань: Візаві, 2020. 186 с.
Мисько В. І. Дитиноцентризм у педагогічній спадщині Януша Корчака: дис.. … канд. пед.н.: 13.00.10 – загальна педагогіка та історія педагогіки. Дрогобич, 2017. 236 с.
Плужник В. П. В. О. Сухомлинський і Я. Корчак: Різні системи, спільні ідеї. Педагогіка та психологія: збірник наукових праць. Харківський державний педагогічний університет. Харків, 1999. Вип. 10. Ч. 2. С. 115–118.
Сухомлинська О. В. Януш Корчак. Польський педагог-гуманіст Януш Корчак (1878–1942). До 125-річчя з дня народження: бібліографічний покажчик. Київ, 2003. 124 с.
Сухомлинський В. Вибрані твори в 5-ти томах. Київ: Радянська школа, 1975–1977. Т. 3. С. 420–421.
Сухомлинський В. Вибрані твори: в 5 т. Київ: Радянська школа, 1976–1977. Т.4 : Павлиська середня школа; Розмова з молодим директором, 1977. 638 c.
Сухомлинський В. Вибрані твори : в 5 т. Київ: Радянська школа, 1976. Т. 2. 670 c.
Філософія дитинства Януша Корчака. Фундаментальні потреби дитини в сучасному суспільстві: матеріали Міжнародної наукової конференції з педагогіки та дитячої психології. Київ: Дух і Літера, 2017. 416 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).