en Міжправославні польсько-українські відносини в умовах війни Росії проти України
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.22.2024.phyl-4Ключові слова:
релігія, міжпровославні відносини, державно-церковні відносини, релігійна політика, Православна церква України, Українська православна церква, Польська автокефальна православна церкваАнотація
У статті проаналізовано міжправославні польсько-українські відносини в умовах війни Росії проти України. Установлено, що діяльність православних релігійних організацій як інституту громадянського суспільства, який представляє інтереси різних соціальних груп в Україні та Республіці Польща, регламентується національним законодавством, де визначено їхні повноваження та функції. В Україні православ’я представлено релігійними організаціями Православною церквою України та Українською православною церквою, у Республіці Польща – Польською автокефальною православною церквою. Для аналізу структурних складових православних релігійних організацій України та Республіки Польща, визначення їх сутнісних характеристик та функціональності використано структурно-функціональний метод, який знайшов відображення в процесі порівняння їх діяльності й ставлення до війни Росії проти України відповідно до норм православного канонічного права. Установлено засади, принципи, методи та механізми формування й реалізації міжправославних польсько-українських відносин. Констатовано вплив автокефальної православної церкви на суспільне та політичне життя Республіки Польщі, вона відігравала важливу роль у становленні держави й нації, збереженні національної самобутності. Проаналізовано секуляризаційні тенденції в польському й українському суспільствах, що проявляються в зниженні релігійності, послабленні впливу релігії та церкви на повсякденне життя населення, утраті довіри до релігії й церкви. Акцентовано увагу на змісті та спрямованості діяльності православних релігійних організацій, від якої залежить характер державно-церковних та міжконфесійних відносин, релігійна ситуація в країні, рівень релігійної свободи. Доведено, що міжправославні польсько-українські відносини в умовах війни Росії проти України значною мірою залежать від політики, вектори якої встановлюються органами державної влади відповідно до релігійних, політичних і суспільних запитів.
Посилання
Конституція України. Режим доступу: https://www.president.gov.ua/ua/documents/constitution/konstituciya-ukrayini-rozdil-iv (дата звернення: 11.03.2024).
Закон України "Про комітети Верховної Ради України". Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/116/95-%E2%F0#Text (дата звернення: 11.03.2024).
Соколовський О. Л. Релігійна політика інститутів парламентаризму України та республіки Польща: філософський аналіз. Людинознавчі студії. Серія «Філософія». 2022. Вип. 45. С. 162–178.
Dobrowolski М. Dwuizbowość parlamentu jako zasada Konstytucji RP. Państwo i Prawo. 2000. № 4. S. 47–53.
Sarnecki P. Problem dwuizbowości parlamentu. Zagadnienia prawa parlamentarnego: materiały z XLVII Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2007. S. 142–143.
Dobrowolski M. Zasada dwuizbowości parlamentu w polskim prawie konstytucyjnym. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2005. 304 s.
Ustawa o gwarancjachwolnościsumienia i wyznania. Режим доступу: https://lexlege.pl/ustawa-o-gwarancjach-wolnosci-sumienia-i-wyznania/ (дата звернення: 11.03.2024).
Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації». Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/987-12#Text(дата звернення: 11.03.2024).
Конституція Польської Республіки (з передмовою Володимира Шаповала). Київ: Москаленко О. М., 2018. 82 с.
Польська православна церква заборонила священикам спілкуватися з УПЦ КП і УАПЦ. Українська правда. Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/news/2018/11/16/7198430/ (дата звернення: 11.03.2024).
Вселенський патріарх підписав томос для Православної церкви України. Радіо Свобода. Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-tomos-dlya-ukaine/29692753.html (дата звернення: 11.03.2024).
Московський патріарх Кирило їде до Стамбула на зустріч із Варфоломієм. BBC News Україна: Новини. Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/news-45082707 (дата звернення: 11.03.2024).
Польська автокефальна церква не визнала ПЦУ. Слово і діло. Режим доступу: https://www.slovoidilo.ua/2019/10/31/novyna/suspilstvo/polska-avtokefalna-cerkva-ne-vyznala-pczu (дата звернення: 11.03.2024).
Польська Церква просить предстоятелів всіх Церков скликати збори для обговорення ситуації. Духовний фронт України. Режим доступу: https://df.news/2022/03/25/polska-tserkva-prosyt-predstoiateliv-vsikh-tserkov-sklkaty-zbory-dlia-obhovorennia-sytuatsii/ (дата звернення: 11.03.2024).
Митрополит Епіфаній: Польська Православна Церква не хоче піклуватися нашими вірянами. Релігійно-інформаційна служба України. Режим доступу: https://risu.ua/mitropolit-epifanij-polska-pravoslavna-cerkva-ne-hoche-pikluvatisya-nashimi-viryanyanami_n133391 (дата звернення: 11.03.2024).
Польська Православна Церква знову заявила про «неканонічність» ПЦУ. Релігійна правда. Режим доступу: https://religionpravda.com.ua/?p=84256 (дата звернення: 11.03.2024).
Посол України засудив привітання глави Польської Православної Церкви Патріархові РПЦ Кирилу.Релігійно-інформаційна служба України. Режим доступу:https://risu.ua/posol-ukrayini-zasudiv-privitannya-glavi-polskoyi-pravoslavnoyi-cerkvi-patriarhovi-rpc-kirilu_n136449 (дата звернення: 11.03.2024).
«Є фатальним і вимагає засудження» – МЗС Польщі відреагувало на привітання кірілу. Укрінформ. Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3664828-e-fatalnim-i-vimagae-zasudzenna-mzs-polsi-vidreaguvalo-na-privitanna-kirilu.html (дата звернення: 11.03.2024).
Глава Польської православної церкви вибачився за скандальний лист кірілу. Укрінформ. Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3665940-glava-polskoi-pravoslavnoi-cerkvi-vibacivsa-za-skandalnij-vitalnij-list-kirilu.html (дата звернення: 11.03.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).