Вплив енциклік Івана Павла II на соціально-політичні процеси в Польщі
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.22.2024.phyl-1Ключові слова:
католицизм, соціальна доктрина, енцикліка, понтифік, Іван Павло II, Польща, профспілки, національна стійкістьАнотація
Досліджується вплив енциклік Папи Івана Павла II на соціально-політичні процеси в Польщі у 80-х роках XX століття. Католицька церква опинилася в епіцентрі секуляризованого світу, що динамічно змінювався під тиском науково-технічного прогресу та соціальних викликів. Гострі проблеми, які турбували суспільство, безпосередньо зачепили й католицький світогляд. Матеріалом дослідження є тексти соціально-економічних енциклік Івана Павла II «Laboremexercens» та «DivesinMisericordia», а також історичні документи та свідчення щодо діяльності Папи стосовно Польщі. Методами дослідження є контент-аналіз текстів енциклік, історичний аналіз подій та явищ, пов’язаних із діяльністю Івана Павла II та її впливом на суспільно-політичні процеси в Польщі. У результаті дослідження встановлено: енцикліки Івана Павла II значно вплинули на піднесення профспілкового руху «Солідарність» та падіння комуністичного режиму в Польщі. Ці документи наголошували на гідності людини праці, пріоритеті праці над капіталом, правах робітників і важливості солідарності. Папа підтримував діяльність профспілок і надихав їх на мирну боротьбу за свободу. Моральний авторитет та активна позиція Понтифіка, його візити до Польщі відіграли ключову роль в об’єднанні польського суспільства в його спротиві тоталітарній системі. Католицизм у Польщі став не лише духовною опорою, а й потужним чинником політичних змін, які привели до падіння комунізму. Постать Івана Павла II та його діяльність сприяли трансформації Польщі наприкінці ХХ століття. Цей приклад демонструє вплив релігії через ідеологію та лідерство на національну стійкість в умовах авторитарних режимів.
Посилання
Гнідик І. Діяльність св. Івана Павла ІІ у площині захисту прав людини в історичній ретроспективі. Historical and Cultural Studies. Львів: Видавництво Львівської політехніки. 2020. С. 23–28.
Козловець М. А.,Туренко О. С. Принципи соціально-політичної сoncordia у доктрині Августина Блаженного. Українська полоністика. 2018. № 15. С. 50–63.
Остащук І. Католицька антропологія: контекст третього тисячоліття. Вісник Прикарпатського університету. Філософські і психологічні науки. 2008. Вип.ХІ. С. 105–110.
Погоріла Л. Соціальна доктрина Римо-Католицької Церкви: творча робота жінки. Українське релігієзнавство. 2009. № 5. С. 119–142
Присухін, С. І. Принцип солідарності в світлі соціального вчення Св. Івана Павла ІІ.СОФІЯ. Гуманітарно-релігієзнавчий вісник. 2015. № 2(4). С. 58–60
Яроцький П. Особливості розвитку соціального вчення католицизму. Українське релігієзнавство. 2001. №20. С. 55–64
Andrew, Christopher, and Vasili Mitrokhin. The Sword and the Shield: The Mitrokhin Archive and the Secret History of the KGB. Knotting: Sceptre, 1991. 700 p.
Bernstein, Carl, and Marco Politi. His Holiness. New York: Doubleday, 1996. 582 p.
Brown, Archie. The Rise and Fall of Communism. New York: HarperCollins. 2009. 738 p.
Eberstadt, Mary. The Cold War Pope. Policy Review. 2010. № 164. Рp. 95–101
Ioannes Paulus PP. II. Dives in Misericordia. Режим доступу: https://www.vatican.va/content/john-paul-ii/en/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_30111980_dives-in-misericordia.html#%2423 (Дата звернення: 14.04.2024)
Ioannes Paulus PP. II. Laborem exercens. Режим доступу: https://www.vatican.va/content/john-paul-ii/en/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_14091981_laborem-exercens.html(Дата звернення: 14.04.2024)
Lamoureux, Patricia A. Commentary on Laborem exercens (On Human Work). Modern Catholic Social Teaching: Commentaries and Interpretations. 2005. Pp. 389–414.
Pleshakov, Constantine. There is No Freedom Without Bread!: 1989 and the Civil War That Brought Down Communism. New York: Farrar, Straus and Giroux, 2009. 304 p.
Weigel, George. Witness to Hope: The Biography of Pope John PaulII. New York: HarperCollins, 1999. 1008 p.
Walesa, Lech. Nobel Lecture. The Nobel Foundation. University of Oslo Faculty of Law. Oslo. 11 Dec. 1983.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).