Польська мова як посередник проникнення гунґаризмів в українську мову
DOI:
https://doi.org/10.35433/2220-4555.18.2020.fil-1Анотація
У статті розглянуто питання про контакти угорців зі східними слов’янами. Наведено приклади давніх східнослов’янізмів, які закріпилися в угорській мові. Наголошено на тому, що східні слов’яни та угорці запозичували нові поняття і слова внаслідок географічних, суспільних та економічних відносин. З утворенням Угорської держави угорська мова мала значний вплив на сусідні східнослов’янські говори, особливо ті, з якими мала географічну близькість, зокрема закарпатські.
Вкраплення угорських лексичних одиниць у систему української мови здебільшого відбулося безпосередньо, однак у деяких випадках спостерігається вплив польської мови. У цій розвідці представляємо гунґаризми, у процесі проникнення яких до лексичної системи української мови польська відіграла роль мови-посередника. Виявлено групу слів угорського походження, котрі ввійшли до системи російської мови через посередництво польської. Досліджені лексичні одиниці, запозичені з угорської мови, у подальшому архаїзувалися або стали історизмами.
Ключові слова: польська мова, гунґаризми, українська мова, угорсько-українські міжмовні контакти, українсько-польські міжмовні зв’язки.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).